» Blog » Szanowni członkowie Kapituły Quentina 2012
04-08-2012 14:12

Szanowni członkowie Kapituły Quentina 2012

W działach: RPG, Taki lajf | Odsłony: 24

Szanowni członkowie Kapituły Quentina 2012
Przeczytawszy ponownie swój scenariusz na Quentina, przyjmuję merytoryczne argumenty Cravena i Inkwizytora i się z nimi zgadzam. Napisałem scenariusz za szybko albo zabrakło mi talentu.

Ale za przytyk dotyczący używania przeze mnie podwójnych form płciowych – Mistrz/-yni Gry – należy się chłopakom solidna buła za kamuflowany szowinizm.

Komentarze


Aure_Canis
   
Ocena:
+7
ZIGZAKU, MAM NADZIEJĘ, ŻE TO METAFORYCZNE UJĘCIE WULGARYZMU.

----

Ok, żarty na bok.


Pahvlo: w paru słowach zarysuję ideę tego slasha.

Językowy Obraz Świata - koncepcja mająca wielowiekową tradycję, obecna w filozofii poznawczej, lingwistyce i innych dziedzinach nauk. Według niej, język jest odzwierciedleniem światopoglądu użytkowników, przez co - jako nośnik tych idei - wpływa na nieświadome, kolejne pokolenia, które w tym języku się obracają. Ogromna baza potwierdzeń tej koncepcji w zakresie słownictwa i nie tylko pozwala tu mówić o faktach, nie zaś tylko gadaninie szarobrodych.

Zakłada się - chyba słusznie - że ta "uniwersalność" męskich odmian i postaci wynika z drugorzędnej roli, jaką przypisywano kobietom przez tysiąclecia. Podobnie, jak w grecji "obywatelem" był jedynie mężczyzna, zaś jedną z główny cnót było "męstwo", tak języki indoeuropejskie zawierają w sobie prastare uznanie mężczyzny za istotniejszego, od kobiety.

Niektóre feminizmy zakładają, że należy wyjść tym przyzwyczajeniom językowym naprzeciw, gdyż one wpływają na utrwalanie podświadomych nierówności społecznych na tle płci.

Dlatego feministyczne teksty naukowe w ziemi polszczej mają te słynne "człek jeden/człeka jedna", a ludzie, którzy myślą, że się na tym znają, lubią tego nadużywać.

Feministyczne języki to w ogóle ciekawy temat. Na przykład znajomą uczono, że nie można używać takich zwrotów w pracach feministycznych, jak "szczytowa forma". Bo to zbyt erotyczne. True storry.
05-08-2012 17:10
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Aure - oczywiście że metaforyczne. ;)

Bajdełej - zobaczcie jak szybko dyskusja o narzekaniach beacona rozpuściła się w treści żołądkowej trolla i obrała formę humoreski i ciekawostek :)
05-08-2012 17:16
de99ial
   
Ocena:
+2
Ale masz na mysli trolla czy trollę? Bo trollica zapewne jest niepoprawnym terminem o negatywnej konotacji.
05-08-2012 17:34
szafa
   
Ocena:
+2
Co na to Kuba i Barnaba?
05-08-2012 17:58
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Kubie/babie - żeński. Jak nic :)
05-08-2012 17:59
Senthe
   
Ocena:
0
Jedyny sensowny komć w całym tym szumie to Aure powyżej. Polecam i pozdrawiam, Piotr Fronczewski.

W tym kontekście decyzję o dorabianiu końcówek można uznać za słuszną. Choć nadal krytyka, że to słabo wygląda, jest zgodna z common sense i raczej mało ma wspólnego z zakamuflowanym szowinizmem. Wszak nie wszyscy odbierają świat przez pryzmat genderowych teorii językowych - można uznać takie ukośniki za po prostu nieładne i zakłócające proces czytania, niekoniecznie niezgodne z własnymi poglądami. IMO najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby użycie zwrotu "Mistrz/-yni Gry" tylko raz, dalej polegając na zwyczajowo przyjętym skrócie "MG", który ułatwiałby odbiór właściwej treści tekstu (którą wszak nie jest ideologia profeministyczna).
05-08-2012 19:36
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+3
Do "właściwej treści" trzeba zawsze podchodzić z pewnym dystansem, a już szczególnie gdy pojawia się tak sugestywne wprowadzenie jak to sformułowane przez Beacona:

Los powiedzie lady [Aquizgran] wraz z jej towarzyszami przez brudne uliczki Lyonesse, podmiejskie obozowisko goblinów i Bóg i Bogini tylko wiedzą co jeszcze, by w końcu odmieniona Vivianne stanęła oko w oko z ojcem i odpychajacym absztyfikantem.
[...]
Zaproponowana w tym scenariuszu historia utrzymana jest w konwencji romansu, slapstickowej komedii, momentami drastycznego [...] dramatu społecznego i delikatnej komedii omyłek. Dotyka tematów płci i klasy w swiecie wzorowanym na wiktoriańskiej Anglii.


Nie bardzo rozumiem, jak po takiej deklaracji "ideologia profeministyczna" miałaby wykraczać poza "właściwą treść" scenariusza.
05-08-2012 20:28
Inkwizytor
   
Ocena:
+9
W czasach gdy w Polsce nie było gimnazjów uczono mnie, a pewnie i innych, zasad czegoś co zwie się kindersztubą. Jedną z nich jest tzw. "umiejętność przegrywania", która nakazuje kończyć konkurs/starcie/zawody "z twarzą" vel "godnością". Gdy ktoś odpada - gratuluje zwycięzcy, bije brawo, a nie rozpowiada że liczący głosy uśmiechał się do zwycięzcy, sędzia bije żonę a finalistom brzydko pachnie z buzi.

Zaproponowanie dyskusji na temat (proszę wybaczyć frazes, ale zwięźle opisze on sprawę) "Kobiety i RPG", niezwiązanej z konkursem Q, ale przedstawiającej problem - o, to byłoby właśnie w porządku. Chyba że komus zależy na robieniu szumu (co niestety podejrzewam) a nie dojściu do jakichś wniosków (skądinąd podniesie to rozpoznawalność Quentina, super!), to przepraszam.

Pomijając wszystko, ubawiłem się setnie określeniem "szowinizm" na próbę uczytelnienia tekstu. Czy kolejnym krokiem-żądaniem będzie parytet 50% kobiecych NPCów w scenariuszu, w tym co najmniej 1/3 na stanowiskach od hrabiny/pułkowniki/wicegubernatory wzwyż?

Do tematu ustosunkował się też Craven:
http://mateuszwielgosz.blogspot.co m/2012/08/szanowny-uczestniku-quentina-2012.html
05-08-2012 20:31
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
pułkownicy, tudzież pułkowniczki, Inkwizytorze - parytetów!
05-08-2012 20:39
Petra Bootmann
   
Ocena:
0
Dla tych, którzy i które chcą się dokształcić na temat obecnego stanu prawnego dotyczącego nazw zawodów (w zależności od płci) i postulatów. Opinia wydana przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Wybrane zagadnienia dotyczące problematyki żeńskich oraz męskich określeń stanowisk urzędniczych oraz nazw zawodów na gruncie krajowych i międzynarodowych regulacji prawnych
Przy okazji możecie zobaczyć, w jaki sposób tworzy się tekst, który mówi o kobietach i mężczyznach. Zalecam.
05-08-2012 21:01
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+3
Możesz co najwyżej polecic.

Nic z tego tekstu nie wynika. To tylko opinia, bo nawet trudno to nazwac "ekspertyzą" - w końcu danych analitycznych nigdzie tam nie ma (a autor sam pisze, że to "opinia", pomimo że również ekspertyza) Są statystyki, które nie wiadomo co tłumaczą. Niejako podobno jakieś "nieprawidłowości", tylko że nie za bardzo wiadomo, co z tych nieprawidłowości wynika.

Jeśli zaś, droga Petro, wg Ciebie przy okazji możemy zobaczyc jak tworzy się tekst obupłciowy, to zwróc uwagę na stronę pierwszą, drugi akapit - pogrubienie.
Pan ekspert sam swych eksperckich mądrości zapomniał, pisząc "prawnicy", a nie "prawnicy i prawniczki" - no chyba, że ma to wskazac, że stwierdzili wspomniany przez autora fakt wyłącznie męscy prawnicy organizacji?
Nie zalecam.


05-08-2012 21:12
Salantor
   
Ocena:
+9
Człowiek stworzy tekst, gdzie sporo NPC-ów (w tym minimum jeden z najważniejszych) to kobiety - nikt nie pochwali.
Kogoś innego zganią za używanie podwójnych form płciowych w tekście - dyskusja na 70+ komci. W następnym scenariuszu chyba 100% postaci niezależnych uczynię kobietami. Ciekawe, czy ktoś to w ogóle zauważy :P
05-08-2012 21:14
Eva
   
Ocena:
0
Człowiek stworzy tekst, gdzie sporo NPC-ów (w tym minimum jeden z najważniejszych) to kobiety - nikt nie pochwali.
"Dużo bab w npcach" to jest coś nadzwyczajnego? :P
05-08-2012 21:18
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Pochwal, Evo.
05-08-2012 21:18
Eva
   
Ocena:
+3
A, i jeszcze pisk radości z inspiracji, bo
W następnym scenariuszu chyba 100% postaci niezależnych uczynię kobietami. Ciekawe, czy ktoś to w ogóle zauważy :P
idę pisać przygodę w haremie :D
05-08-2012 21:21
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
napisz napisz! Dam plusika!
05-08-2012 21:22
Planetourist
   
Ocena:
+3
Poza tym to 70+ komci flejmu, a Ty masz zamiast tego najwięcej polecanek i miejsce na głównej. Nie wiem, czy to taka zła wymiana ;)
05-08-2012 21:26
Eva
   
Ocena:
0
Pamiętam sporo komentarzy do tekstów, gdzie tych kobiet było albo mało, albo wcale, więc najwyraźniej jest to nietypowe :P
Wierzę na słowo, ja się nie spotkałam ;)
05-08-2012 21:26
Salantor
   
Ocena:
0
""Dużo bab w npcach" to jest coś nadzwyczajnego? :P"

A ja głupi sądziłem, że najczęściej jest ich mało. A przynajmniej często się zwraca uwagę na mizerne ilości :P

Plane
Nie ja, tylko my. Nie chciałeś poinformować o Machinie sam, to musiałem Cię wyręczyć. Tak więc notkę uznaję za wspólną :] No i sam też masz notkę na głównej :P

Edyta: Poprzedni komć skasowany, bo nie do końca oddawał to, co chciałem przekazać. Ale Eva zdała rzut na refleks i odniosła się akurat do niego :P
05-08-2012 21:28
ment
   
Ocena:
+9
@Petro, co do linkowanego tekstu:

1. Autor sam niekonsekwentnie stosuje lub nie obie formy.
"w ramach którego prawnicy oraz prawniczki PTPA reagowali na złamanie zasady równego
traktowania ze względu na płeć przez pracodawców/pracodawczynie poszukujących
pracowników/pracownic
."
W pogrubionych fragmentach chyba widać, o czym piszę.
W tekście pojawia się masa slashowanych podwójnych nazw, ale też mnóstwo czysto męskich form. Czyżby ekspert sam potrzebował nauki?
BTW czy wymienianie męskich form na początku nie jest też przykładem na szowinizm autora?

2.
"zawiera w
zdecydowanej większości przypadków określenia stanowisk urzędniczych wyłącznie w formie męskiej ('dyrektor', 'kapitan portu', 'główny specjalista'), a jedynie w jednym
przypadku ('pielęgniarka okręgowa') odwołuje się do formy żeńskiej"
Czy istnieją formy żeńskie w postaci mianownikowej "dyrektora" i "kapitana"? Jeśli tak, to lol, jeśli nie -o co chodzi autorowi?

3.
"Przykłady te wskazują, że ustawodawca
dostrzega jednak niekiedy konieczność"
Dlaczego nie ustawodawczyni?

4.
"przedstawicieli którejkolwiek z płci"
To chyba tylko Grodzka się łapie. :D

5.
Chciałabyś, żeby oficjalną nazwą rządu była "Rada Minister/Ministrów"?

6.
"W 1998 r. we Francji premier wydał
okólnik, w którym zachęcił ministrów do używania żeńskich nazw zawodów, funkcji i
stopni"
Autor, jako bezczelny seksista, przeoczył obecność kilku kobiet w składzie rządu Jospina.


05-08-2012 21:37

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.